הידרותרפיה - שחייה טיפולית - בריכה טיפולית "אלישע" ירושלים

 

טיפולים , אימונים וחוגי שחייה ל PDD   ולהפרעות קשב וריכוז - ב"אלישע" טכניקות  מיוחדות לעבודה עם ילדים בעלי לקויות תקשורתיות והתנהגותיות, מטפל ההידרוטרפיה שהוא גם מדריך שחייה מוסמך בהכשרתו מעניק לחניך תמיכה צמודה לכל אורך הדרך, מעניק לו תחושה של קבלה ולגיטימציה לקשיים ולבעיות עימן הוא מתמודד. 

חוג שחייה טיפולית לילדי PDD  והפרעות קשב וריכוז

חוג השחייה הההידרותרפית לטיפול  בילדי PDD  ובילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז ב"אלישע" הינו חוג תהליכי מתמשך השם דגש על הצדדים הרגשיים , הפיזיולוגיים והטכניים שבלימוד השחייה .

החוג הבנוי מסדרות של 12 שיעורים ומטרתו  הינה   והקניית כלים ויכולות  תקשורתיות וחברתיות ובד בבד ללמד את  החניך לשחות  סגנון אחד או יותר בהתאם לגילו ויכולותיו .


באלישע טכניקות  מיוחדות לטיפול בילדי PDD  ובילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז מטפל ההידרוטרפיה שהוא גם מדריך שחייה מוסמך בהכשרתו מעניק לחניך תמיכה צמודה לכל אורך הדרך, ייתן לו תחושה של קבלה ולגיטימציה למצוקות ולקשיים עימם הוא נאלץ להתמודד .
 
חוג השחייה ההידרותרפית נערך באופן פרטני בהתחלה פעמיים בשבוע ובהמשך פעם בשבוע .

מטרות טיפולי ההידרותרפיה והשחייה הטיפולית  הינן:


הקניית כלים ומיומנויות חברתיות ותקשורתיות
בנייה של אמונה  ובטחון עצמי
בנייה של  תחושת הצלחה ועמידה במשימות ובדרישות
הקניית עצמאות ובטחון בעת השהייה במים ומחוצה להם
הקניית שליטה בסגנון שחייה אחד או יותר.

ערכים נוספים

שיפור הקוארדינציה הרב איברית תוך איזון הגוף ותכנון התנועה
שיפור של תפקודי מערכת הנשימה.
שיפור סיבולת לב – ריאה.


עקרונות האימון


הדגש המרכזי עליו מושתתים מערכי ההדרכה ב"אלישע"  הינו  הקניית תחושת הצלחה לכל חניך וחניך  ובנייה של ביטחון ואמונה בעצמו וביכולתו  .
גישת לימוד אשר משפיעה על תפיסת המסוגלות המוטורית של החניך הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

לצד ערך מרכזי  העקרונות המנחים באלישע הינם :
יצירת קשר אישי ובניית אמון בין המדריך לחניך.
 
"עקרון ההנאה שבאימון" ועל פיו  ילד נהנה הוא ילד הפתוח ללמידה ומתמיד באימון ובתרגול לאורך זמן.

 

עקרונות אילו יחד עם איכות המאמנים ומערכי האימון יגרמו לילד למחוייבות והתמדה  אשר יובילו לפיתוח  מיומנויות פיזיולוגיות ורגשיות ברמה גבוהה מאוד ויטמיעו בו ערכים אשר ילוו אותו שנים רבות.


הבריכה
הפעילויות מתקיימות בבריכה טיפולית אשר נבנתה במיוחד לילדים  ובהתאם ליכולותיהם ולצרכיהם . הבריכה מקורה ומחוממת כל השנה לטמפ' מים הגבוהה ב 6-7 מעלות יותר מבריכות רגילות , תנאים  אשר יקנו לחניך שקט , שלווה ובטחון ואפשרות להתגבר על חוסר הריכוז ולהיות מרוכז רק בנדרש ממנו .


 

ידע כללי  

 

בעיית קשב וריכוז - מה זה ?

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים הינה הפרעה נוירו-פסיכולוגית שכיחה העלולה לגרור פגיעה משמעותית באיכות החיים, מימוש חלקי של הפוטנציאל האישי וסבל במגוון מישורי החיים.
הפרעות קשב וריכוז קיימות לאורך כל החיים, ומקבלות צורות ביטוי שונות אצל כל אדם. בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות הינם שם כולל למגוון של הפרעות קליניות שהמשותף להן הן הפרעות קשב והתנהגות ברמות שונות. זהו שם כולל לקבוצה של הפרעות במערכת העצבים המרכזית

כיצד מאבחנים הפרעת קשב וריכוז ?

האבחנה היא אבחנה קלינית בעיקרה, ויש חשיבות גדולה באבחנה המבדלת של ההפרעה ממצבים אחרים, חלקם תקינים וחלקם פתולוגיים אשר יכולים להיחשב בטעות לADHD או ADD . כיום אין מבחן אחד המאשר או שולל חד-משמעית את האבחנה. והמאבחן יכול להשתמש בראיון הילד וההורים, תצפיות בילד ובהורים, סקאלות התנהגותיות, בדיקות גופניות ונוירולוגיות וטסטים קוגניטיביים. בדיקות מעבדה, כגון ראייה ושמיעה, יכולות להיות יעילות בחלק מהמקרים.
במצבים מסוימים כדאי לבצע הערכת שפה ודיבור (.TOVA -  test of Variables of Attention) בדיקה זו ממוחשבת ומבוססת על ניתוח התגובה לגירוי - השמטות, תוספות שגויות וכדומה.
הילד צופה בצג מחשב למשך פרק זמן קבוע, ואמור להגיב לגירוי אחד ולהתעלם מגירוי אחר. הבדיקה מודדת את המהירות והדיוק של עיבוד המידע שעושה הילד, באמצעות השוואת התוצאות לנורמות המאפיינות הפרעות הקשב והריכוז מתחלקות לשלשה סוגים :

אפיון ההפרעות

 

1. ADHD - הפרעת הקשב  עם היפראקטיביות לרוב מתגלה בילדות המוקדמת, מתאפיין בעיקר בבעיית קשב בהיפראקטיביות ואימפולסיביות. בעיית קשב:ילדים אלו מתקשים בכיתה בריכוז לטווח ארוך בנושא הנלמד. כל גירוי חיצוני אחר מסב את תשומת ליבם מהנושא. ADHD קיים גם במבוגרים, וגורם לבעיות התנהגות המקשות על חיי היום יום שלהם ומפריעות לאנשים הקרובים להם.
2. ADD - הפרעת הקשב ללא היפראקטיביות  , ילדים הסובלים בעיקר מחוסר ריכוז, משתעממים מהר ומתקשים להתמיד במשימות.
3. הפרעת קשב וריכוז "משולבת"- רב הילדים המאובחנים נכנסים לקטגוריה זו.
ילדים עם ADHD סובלים מפגיעה בתפקוד בתחומים שונים - בביה"ס, בבית ובקשר עם בני גילם. בביה"ס ההפרעה תתבטא בציונים נמוכים מהמצופה או פערים בציונים. כמו כן פגיעה ביכולת התארגנות והלמידה, קושי בהכנת שיעורים. בעיות התנהגותיות יתבטאו בקשיים הן בביה"ס עם מורים וילדים והן בבית עם ההורים.
ילדים נוטים לדחות ילדים בעלי ADHD בשל תוקפנותם, טווח הריכוז הקצר, האימפולסיביות שלהם ואי הציות לחוקים.
למרות שזו הפרעת קשב וריכוז, מרבית הילדים בעלי אינטליגנציה מעל הממוצע ויצירתיים מאוד, חלקם סובלים מדימוי עצמי נמוך בשל התנהגותם החריגה ויחס החברה כלפיהם.


 

  אוטיזם PDD - מה זה ?

 

PDD  (אוטיזם) היא הפרעה נוירו-התפתחותית המופיעה לפני גיל 30 חודשים ומאופיינת בלקות באיכויות אינטראקציה חברתית ,באיכויות התקשורת ובפעולות הדמיון ובחזרות על דפוסים תבניתיים של התנהגות ותחומי עניין ופעילות.

 

האבחנה של אוטיזם או PDD נעשית בעולם המערבי וגם בישראל, על ידי רופאים פסיכיאטרים או נוירולוגיים. הרופאים מתייחסים לקוד הרפואי המכונה    DSM:Diagnostic and Statistical Manual, American Psychiatric Association וחובר בארצות הברית. להלן תרגום הקריטריונים של DSM-IV הנמצא כיום בשימוש:
אוטיזם היא הפרעה נוירו-התפתחותית המופיעה לפני גיל 30 חודשים
ומאופיינת על פי מספר קריטריונים (2 מהתחום הראשון ואחד מן התחומים האחרים)
             
לקות באיכות אינטראקציה חברתית:
לקות בשימוש בהתנהגויות לא-מילוליות (קשר עין, מחוות, קשב משותף ומחוות לויסות אינטראקציה)
כשל בפיתוח מערכת יחסים חברתית תואמת גיל
היעדר שיתוף בהנאה (מראה, מצביע או מביא דברים כדי להראות לאדם אחר)
היעדר הדדיות חברתית ורגשית

לקות באיכות התקשורת ובפעולות הדמיון:
איחור או היעדר מוחלט של שפה מדוברת (שאינו מלווה בניסיונות לפיצוי באמצעים לא-מילוליים)
שימוש תבניתי וחזרתי בשפה, או שפה אידיוסינקרטית ("פרטית")
היעדר משחק דמיוני ספונטאני או משחק חיקוי חברתי בהתאם לרמת ההתפתחות

דפוסים תבניתיים וחזרתיים של התנהגות ותחומי עניין ופעילות:
היצמדות נוקשה לשגרות ולטקסים לא פונקציונליים
עיסוק עז בתחומי עניין באופן חריג מבחינת עוצמה או נושא
תנועות גוף סטריאוטיפיות
עיסוק מתמיד בחלקים של חפצים

 

 

דף הבית  |  תינוקות ופעוטות   |  פעילויות מים לילדים  |  היפוטוניה וחגורת כתפיים  |  פחד מים  |  קשב וריכוז   |  פעילויות מים למבוגרים  |   תנאי שימוש   | צור קשר

© כל הזכויות שמורות ל-אלישע                        

אתר החוגים והפנאי המוביל בישראל נבנה על ידי "חוג" אתר החוגים